Kiedy należy zgłosić się pierwszy raz do stomatologa?

Im wcześniej, tym lepiej. Dobrym pomysłem jest zabieranie dziecka, jako towarzysza podczas leczenia rodziców. Dziecko poznaje gabinet, widzi że nie dzieje się nic złego, nabiera zaufania do lekarza, co ułatwia kontakt podczas wizyty, w trakcie której to ono występuje w roli pacjenta.

Jak wygląda pierwsza wizyta u STOMATOLOGA?

Z uwagi na to, że pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym jest wizytą adaptacyjną, a nie leczniczą, jest ona przeprowadzona przez dypl. hig. stom. Olgę Żak-Pierzchałę. Pani higienistka zapoznaje dziecko z gabinetem, fotelem stomatologicznym, sposobem przyjmowania pacjentów. Mały pacjent leżąc na fotelu ma okazję obejrzeć własne zęby na ekranie monitora, dotknąć wszystkiego, co będzie używane w trakcie zabiegu leczniczego.

Najczęściej wizyta adaptacyjna sprawia, iż dziecko czuje się bezpiecznie, co umożliwia bezstresowe leczenie podczas kolejnych spotkań, szczególnie kiedy nad całością zabiegu czuwa mama, trzymając dzielnego pacjenta za rękę. Czasami jednak dziecko lepiej reaguje, gdy rodzic pozwoli na odrobinę samodzielności, co umożliwia na lepszy kontakt dziecka z lekarzem. Zdarza się również, iż dziecko lepiej współpracuje podczas wizyty z jednym z rodziców (najczęściej z tatą :)).

Czego nie należy robić?

Nie należy nigdy dzielić się z dziećmi swoimi obawami przed wizytą u stomatologa (również w przypadku leczenia rodziców, rodzeństwa), a w szczególności straszyć dzieci wizytą u dentysty.

Nie należy również używać określeń, takich jak: wiertło, wiercenie, borowanie, wyrywanie, zastrzyk, igła.... Szczególnie najmniejsi pacjenci boją się powyższych określeń, dlatego lepiej zastąpić je bardziej przyjaznymi określeniami, jak „wyganianie robaczka", czy „wyjmowanie ząbka", „usypianie ząbka".

Zgodnie z zasadą prawdomówności, nie należy nigdy zapewniać dziecka, że nic nie będzie bolało, ponieważ w przypadku wystąpienia nawet niewielkich dolegliwości bólowych dziecko straci do nas zaufanie. Jeżeli nie wiedzą państwo jak rozmawiać z dzieckiem o ewentualnym bólu podczas leczenia, proszę lepiej poinformować maluszka, że wszystko zostanie mu wyjaśnione przez lekarza podczas pierwszej wizyty.

Czym różni się technika leczenia dzieci od leczenia dorosłych?

Teoretycznie nie powinna różnić się niczym, w praktyce jednak różni się diametralnie. Jest to związanie z koniecznością działania w małej jamie ustnej, obfitującej w ślinę, przy małej cierpliwości pacjenta, a co za tym idzie krótkim czasie efektywnej pracy lekarza. Często przy braku akceptacji narzędzi obrotowych przez pacjenta, konieczne jest wykorzystanie instrumentów ręcznych, częściowe opracowanie ubytku oraz jego zamknięcie przy użyciu tymczasowych wypełnień, a nie kolorowych, światłoutwardzalnych „plomb".

Ból zęba

Jeżeli pierwsza wizyta u stomatologa jest spowodowana bólem zęba, jest to sytuacja szczególnie niekorzystna. Rodzice mają nadzieję na uzyskanie szybkiej pomocy cierpiącemu dziecku, natomiast mały pacjent najczęściej nie wyraża chęci współpracy na pierwszej wizycie w nowym gabinecie, pełnym nieznanych sprzętów i obcych osób. Należy wziąć pod uwagę fakt, że leczenie stomatologiczne nie polega na „obejrzeniu ząbków", ale najczęściej wymaga działania z użyciem obrotowych narzędzi, które to działanie wymaga czasu i cierpliwości ze strony pacjenta. W przypadku braku akceptacji znieczulenia (większość dzieci boi się igły, dlatego często leczeniem z wyboru jest leczenie bez znieczulenia) pacjent najczęściej odczuwa pewne dolegliwości bólowe. Mali pacjenci dobrze tolerują opowieści o „gryzieniu ząbka przez robaczka", ale wymaga to zaufania względem lekarza, które rodzi się za czasem. ...

* * *

Leczenie dzieci daje ogromną satysfakcję, stanowi jednak duże wyzwanie zarówno dla dziecka i jego rodziców, jak i dla lekarza. Razem możemy podarować naszym milusińskim piękny, zdrowy uśmiech oraz nauczyć maluszki jak prawidłowo dbać o higienę, co sprawi, że ten uśmiech pozostanie piękny przez długie lata. Naprawdę warto!

Co jeżeli się nie uda?

Nie zawsze udaje się złapać nić porozumienia z Małym Pacjentem. Wtedy polecamy, aby poszukać pomocy u specjalistów z zakresu stomatologii dziecięcej. W Katowicach w leczeniu dzieci specjalizuje się Klinika dr Borczyk www.stomatologiadziecieca.com

 

ZDROWE PEŁNE UZĘBIENIE MLECZNE 5-LETNIEJ NATALKI

stomatolog, diabetolog, endokrynolog Jaworzno, Mysłowice, Lędziny, Trzebinia

Piękny, choć niestety zbyt rzadko obserwowany obraz z uwagi na brak szeroko zakrojonej profilaktyki pierwotnej.

FLUORYZACJA KONTAKTOWA

stomatolog, diabetolog, endokrynolog Jaworzno, Mysłowice, Lędziny, Trzebinia

Działania profilaktyczne u dzieci wzmacniają zęby, co daje szansę ochrony przed próchnicą, a dodatkowo przygotowuje dziecko do roli pacjenta.

 

Popularne Tagi

Stomatolog Katowice Stomatolog Jaworzno Stomatolog Mysłowice Stomatolog Tychy Stomatolog Mikołów

Dentysta Katowice Dentysta Jaworzno | Dentysta Mysłowice | Dentysta TychyDentysta Mikołów